Studienævn for det Biologiske Område

Medlemmer

Navn Repræsentationsområde E-mail
Videnskabeligt personale
Hans Henrik Bruun Biologisk Institut hhbruun@bio.ku.dk

Formand

Lotte Bang Pedersen

Biologisk Institut lbpedersen@bio.ku.dk
Bent Vismann Biologisk Institut bvismann@bio.ku.dk
Xu Peng Biologisk Institut peng@bio.ku.dk
Kristian Koefoed Brandt Institut for Plante- og Miljøvidenskab kkb@plen.ku.dk
Hussam Hassan Nour Eldin Auis Institut for Plante- og Miljøvidenskab huha@plen.ku.dk
Leila Lo Leggio Kemisk Institut leila@chem.ku.dk
Hans Redlef Siegismund Biologisk Institut hsiegismund@bio.ku.dk
Studerende

Julie Lee Bülow-Hansen

Biologi (B+K) rcq105@alumni.ku.dk
Emilie F. K. Henningsen Biologi (B+K) wtl579@alumni.ku.dk
Siff Sabinsky Brandon Biologi (B+K) hpt681@alumni.ku.dk
Jonas G. Iversen (næstformand)

Biologi-Bioteknologi (B+K)

qzp549@alumni.ku.dk
Emilie Catharina Bremer

Biologi-Bioteknologi (B+K)

nlg548@alumni.ku.dk
Amalie Holm Molekylær Biomedicin (B+K) bkq651@alumni.ku.dk
Mette Ahrensback Roesgaard Biokemi (B+K) og Bioinformatics (K) rtz894@alumni.ku.dk
William Houmann Hansen Biokemi (B+K) og Bioinformatics (K) wpl249@alumni.ku.dk

Uddannelser tilknyttet studienævnet

  • Biologi (B+K)
  • Biokemi (B+K)
  • Bioinformatics (K)
  • Biologi-bioteknologi (B+K)
  • Molekylær Biomedicin (B+K)

Bemærk: B og K refererer til henholdsvis bachelor- og kandidatniveau.

Kontakt

Al korrespondance til studienævnet skal fremsendes til studenterservice@science.ku.dk.