Studienævn for det Biologiske Område

Medlemmer

Navn Repræsentationsområde E-mail
Videnskabeligt personale
Hans Henrik Bruun Biologisk Institut hhbruun@bio.ku.dk

Lotte Bang Pedersen (forperson)

Biologisk Institut lbpedersen@bio.ku.dk
Bent Vismann Biologisk Institut bvismann@bio.ku.dk
Xu Peng Biologisk Institut peng@bio.ku.dk
Kristian Koefoed Brandt Institut for Plante- og Miljøvidenskab kkb@plen.ku.dk
Hussam Hassan Nour Eldin Auis Institut for Plante- og Miljøvidenskab huha@plen.ku.dk
Leila Lo Leggio Kemisk Institut leila@chem.ku.dk
Hans Redlef Siegismund Biologisk Institut hsiegismund@bio.ku.dk
Studerende

Julie Lee Bülow-Hansen

Biologi (B+K) rcq105@alumni.ku.dk
Emilie F. K. Henningsen Biologi (B+K) wtl579@alumni.ku.dk
Sofie Nørgaard Konradsen Biologi (B+K) snk@science.ku.dk
Danny Blichfeldt Eriksen

Bioteknologi (B+K)

qlm234@alumni.ku.dk
Jeppe Refshauge Christensen

Bioteknologi (B+K)

jech@science.ku.dk
Signe Grue Andreassen (næstforperson) Molekylær Biomedicin (B+K) dzh183@alumni.ku.dk
Mette Ahrensback Roesgaard Biokemi (B+K) og Bioinformatics (K) rtz894@alumni.ku.dk
Nicolas Kjær-Jensen Biokemi (B+K) og Bioinformatics (K) nicolas.kj@bio.ku.dk

Uddannelser tilknyttet studienævnet

  • Biologi (B+K)
  • Biokemi (B+K)
  • Bioinformatics (K)
  • Bioteknologi (B+K)
  • Molekylær Biomedicin (B+K)

Bemærk: B og K refererer til henholdsvis bachelor- og kandidatniveau.

Kontakt

Al korrespondance til studienævnet skal fremsendes til studenterservice@science.ku.dk.

Studienævnets møder er offentlige. Såfremt du er interesseret i at overvære et studienævnsmøde, kan du sende en anmodning på mail til den ovenstående mailadresse.