Studienævn for det Biologiske Område

De to tidligere studienævn: Studienævn for Biomolekylær Videnskab og Teknologi og Studienævn for Biologi og Husdyrvidenskab er pr. 1. februar 2017 blevet sammenlagt til det nye Studienævn for det Biologiske Område (på nær bacheloruddannelsen i husdyrvidenskab som er blevet flyttet til Studienævn for Naturresourcer, Miljø og Husdyr).

Medlemmer

Navn Repræsentationsområde E-mail
Videnskabeligt personale
Hans Henrik Bruun Biologisk Institut hhbruun@bio.ku.dk

Formand

Lotte Bang Pedersen

Biologisk Institut lbpedersen@bio.ku.dk
Rasmus Kjøller Biologisk Institut rasmusk@bio.ku.dk
Xu Peng Biologisk Institut peng@bio.ku.dk
Kristian Koefoed Brandt Institut for Plante- og Miljøvidenskab kkb@plen.ku.dk
Afventer afklaring Institut for Plante- og Miljøvidenskab
Leila Lo Leggio Kemisk Institut leila@chem.ku.dk
Kasper Thorup Statens Naturhistoriske Museum Kthorup@snm.ku.dk
Studerende

Henriette Hofmann-Veltung

Biologi (B+K) rdt759@alumni.ku.dk
Emilie F. K. Henningsen Biologi (B+K) wtl579@alumni.ku.dk
Tobias N. Stecher Biologi (B+K) qfd669@alumni.ku.dk
Jonas G. Iversen

Biologi-Bioteknologi (B+K)

qzp549@alumni.ku.dk
Ida Marie Danielsen

Biologi-Bioteknologi (B+K)

pjv921@alumni.ku.dk

Næstformand Mark Grevsen Martinet

Biokemi (B+K), Bioinformatics (K) dtn120@alumni.ku.dk
Lukas Carl Møller Thessen Biokemi (B+K), Bioinformatik (K) trv593@alumni.ku.dk
Amalie Holm Molekylær Biomedicin (B+K) bkq651@alumni.ku.dk

Uddannelser tilknyttet studienævnet

  • Biologi (B+K)
  • Biokemi (B+K)
  • Bioinformatics (K)
  • Biologi-bioteknologi (B+K)
  • Molekylær Biomedicin (B+K)

Bemærk: B og K refererer til henholdsvis bachelor- og kandidatniveau.

Kontakt

Al korrespondance til studienævnet skal fremsendes til studenterservice@science.ku.dk.