Pressekontakt – Københavns Universitet

SCIENCE > Presse > Pressekontakt

Kvinde med laptop foran væg med notesedler

Pressekontakt

SCIENCE Kommunikation har erfaring med alle medier og kender pressens arbejdsforhold indefra. Er du journalist, tilrettelægger eller anden mediearbejder, hjælper vi dig gerne:

  • Find den mest relevante ekspertkilde til din historie.
  • Bliv inspireret til en god forskningshistorie.
  • Få forsknings- og uddannelsespolitiske udsagn til citat.
  • Få fotos til at illustrere historier om fakultetet eller dets forskning.
  • Find location til film eller tv.
  • Få footage til tv indslag. Rettighedsclearet og frit til brug.

Michael Skov Jensen
SCIENCE Kommunikation
Pressekontakt,
ekstern kommunikation,
forskningsformidling
msj@science.ku.dk
93 56 58 97

Svend Thaning
SCIENCE Kommunikation
Pressekontakt,
ekstern kommunikation,
forskningsformidling
svtj@science.ku.dk
28 75 42 81

Maria Hornbek
SCIENCE Kommunikation
Pressekontakt,
ekstern kommunikation,
forskningsformidling
maho@science.ku.dk
22 95 42 83

Pressemedarbejdere på institutterne

Ved mere fagspecifikke spørgsmål eller ekspertudtalelser kontakt en pressemedarbejder direkte på institutttet:

  • Biologisk Institut: Helle Blæsild, mobil: 28 75 20 76, e-mail: helleb@bio.ku.dk
  • Datalogisk Institut: Inge Hviid Jensen, mobil: 28 75 14 28, e-mail: ihjensen@di.ku.dk
  • Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi: Geir Tveit, mobil: 30 70 60 91, e-mail:  get@ifro.ku.dk
  • Institut for Fødevarevidenskab: Lene Hundborg Koss, mobil: 42 34 27 69, e-mail:  lene.h.koss@food.ku.dk
  • Institut for Idræt og Ernæring: Kristian Levring Madsen, mobil: 40 48 16 84, e-mail: kma@nexs.ku.dk
  • Institut for Matematiske Fag: Jim Høyer, mobil: 24 95 96 08, e-mail: jimh@math.ku.dk
  • Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning: Anette Bill-Jessen, mobil 93 51 13 70, e-mail: anbj@ign.ku.dk
  • Institut for Naturfagenes Didaktik: Olga Trolle, mobil: 35 32 03 39, e-mail: olga.trolle@ind.ku.dk
  • Institut for Plante- og Miljøvidenskab: Stefani Lohmann, mobil: 93 56 57 15, email: skl@plen.ku.dk
  • Kemisk Institut: Solvejg Jørgensen, mobil: 93 50 95 99, email: solvejg@chem.ku.dk
  • Niels Bohr Institutet: Søren Jønsson Granat, Telefon: 35 32 06 05, email:granat@nbi.ku.dk  
  • Statens Naturhistoriske Museum: Martin Leonard Bertelsen, mobil: 24 48 21 47, e-mail: mlbertelsen@snm.ku.dk

Eller kontakt en medarbejder fra SCIENCE Kommunikation