De naturvidenskabelige uddannelser hitter – Københavns Universitet

Det Naturvidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet
Resize Print Bookmark and Share

SCIENCE > Nyheder > De naturvidenskabelige...

30. juli 2010

De naturvidenskabelige uddannelser hitter

Det Naturvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet, KU, skriver historie i dag. Aldrig før er så mange blevet optaget på bacheloruddannelserne, siden de blev oprettet i 1990, viser optagelsestallene, som bliver offentliggjort i dag. Der er fortsat ledige pladser - selv om det er historisk få - til dem, som i første omgang har fået afslag på deres drømmestudie.

 

Ikke færre end 1263 nye studerende er blevet tilbudt optag på de 14 bacheloruddannelser ved Det Naturvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet. Det er en fremgang på 20 procent i forhold til 2009, hvor 1043 slap gennem nåleøjet. 2009 havde i forvejen det højeste optag siden årtusindskiftet.

Dermed skriver Københavns Universitet historie. Ikke siden man for 20 år siden nationalt begyndte at optage på tre-årige bacheloruddannelser er så mange kommet ind på de naturvidenskabelige uddannelser ved Københavns Universitet. Det Naturvidenskabelige Fakultet må melde "udsolgt" på seks af de 14 bacheloruddannelser, mens der fortsat er ledige pladser på de øvrige. Pladserne er få, og Det Naturvidenskabelige Fakultet forventer stor efterspørgsel på disse i den kommende uge.

"Vi er meget glade for det flotte optag. Jeg ser det som udtryk for, at mange unge har fået øjnene op for vores uddannelser, der både er en stenstikker karriereinvestering, har et godt studiemiljø og rummer masser af muligheder for opnå dybe indsigter i den verden, vi lever i. Det er meget glædeligt - for erhvervslivet, for samfundet som helhed og ikke mindst for de mange nye studerende selv," siger Henrik Busch, prodekan for uddannelse på Det Naturvidenskabelige Fakultet på KU.

Blandt de uddannelser, som må melde udsolgt, er Biologi, Biokemi, Molekylær Biomedicin, Matematik-økonomi, Forsikringsmatematik og Idræt.

"Det er selvfølgelig en skuffelse, når man som ungt menneske har set frem til at begynde på sin drømmeuddannelse og får et afslag gennem brevsprækken i dag. Men vi har stadig nogle ledige pladser på 7 af vores uddannelser. Hvis man har en bred interesse inden for naturvidenskab og har mod på at udforske naturfænomener ved hjælp af IT og matematik, er vores spritnye "Naturvidenskab og it" det perfekte valg. Uddannelsen giver adgang til en snes kandidatuddannelser ved Københavns Universitet og giver på den måde optimale muligheder for at skyde sig ind på sin faglige profil i løbende i uddannelsen, " siger Henrik Busch.

Ligeledes er der ledige pladser på bl.a. Geografi-geoinformatik og Geologi-geoscience.

"Uddannelserne inden for geologi og geografi er yderst arbejdsmarkedsrelevante og går lige i kødet på mange aktuelle samfundsmæssige udfordringer - fx klima, miljø, energiforsyning, ressourcer mv. Hvis man vil have hele verden som sin arbejdsplads, bidrage til at dæmme op for klimaforandringer, naturkatastrofer og oliekatastrofer som f.eks. i Den Mexicanske Golf er geografi og geologi oplagte valg," understreger Henrik Busch.

På http://studier.ku.dk/ opdateres opgørelse over ledige pladser ved Det Naturvidenskabelige Fakultet. Man kan også ringe ind til fakultetets Studenterservice på 35 32 41 28 og få yderligere vejledning. Sidste frist for at søge ledige pladser er 6. august kl. 12.00.

Yderligere oplysninger: Prodekan Henrik Busch på mobiltelefon 28 75 42 79.